Keski-Suomen Ekonomit ry:n 85-vuotisjuhlaa vietettiin iloisissa merkeissä

26.11.2022

Illan käynnisti yhdistyksen 1. varapuheenjohtajan Mika Leppäsen tervehdys juhlaväelle, minkä jälkeen saimme nauttia Jyvä-yhtyeen upeasta a capella -laulannasta. Toimittaja ja pakinoitsijana ja stand-up -koomikkonakin tunnettu Mikko Maasola luotsasi iltaa ammattilaisen elkein.

Priimuksen henkilökunnan kauniisti kattamiin pöytiin asettauduttuamme kuulimme ensin Jyväskylän kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtajan Jari Collianderin ja Jyväskylän yliopiston Kauppakorkeakoulun dekaanin Hanna-Leena Pesosen tervehdykset. Näitä seurasivat Jyväskylän Teknillisen Seuran Teemu Rönkän tuoma tervehdys sekä Suomen Ekonomien puheenjohtajan Martin Paasin tervehdys. Perinteisesti myös muiden ekonomien paikallisyhdistysten edustajat kunnioittavat vuosijuhlia läsnäolollaan. Heidän tervehdyksensä esitti Esa Virtanen. Oli myös ilahduttavaa nähdä kuinka monta opiskelijaedustajaa oli saapunut juhlaan. Kylteriyhdistysten yhteisen tervehdyksen esitti Emilia Winqvist. Yhdistysten tulevaisuus näyttäisi olevan hyvissä käsissä. Jännittäviä muisteloita yhdistyksen perustamisen ajoilta esitti myös yhdistyksen kunniajäsen Timo Fredrikson.

Alkuruoaksi nautittiin lohipastramia tai kasvisvaihtoehtona friteerattua maa-artisokkaa ja näiden lisäksi paahdettua punajuurta, versosalaattia ja mallasleipää Herr Lonnberg Rieslingin kera.

Juontaja Maasola haastatteli Priimuksen kokkia illan antimista ja yleisö ihastui kokkiin ja kokki yleisöön. Ihastumiseen oli totisesti aihettakin; pääruokana ollut ylikypsä härän entrecote punaviinikastikkeessa suorastaan suli suuhun, eikä kesäkurpitsa-tofurulla jäänyt maussa sen jälkeen. Pääruoan ohessa nautittiin kauden kasviksia ja chileläistä Marques de Casa Concha Merlot’a. Viinejä lukuun ottamatta ruoat olivat lähiruokaa ja kauden helposti saatavilla olevia aineksia.

Palan painikkeeksi nautimme Duo Reetta Karhunen & Linda Pennströmin kauniista esityksistä – eikä tietenkään sovi unohtaa perinteistä Helan går -välilaulua snapseineen.

Konferenssitauon aikana vieraat ehtivät verkostoitumaan ja tervehtimään tuttaviaan sekä kuvauttamaan itsensä paikalla olleella ammattikuvaajalla.

Konferenssitauon jälkeen todella mielenkiintoisen ja ajatuksia herättäneen juhlapuheen piti Jyväskylän yliopiston sosiologian professori Terhi-Anna Wilska otsikolla ”Kestämättömästä kuluttamisesta kestävään - onko muutos mahdollinen?" Puheesta riittikin puhetta pitkin iltaa.

Juhlapuheen jälkeen jaettiin yhdistyksen huomionosoitukset sidosryhmistä Jyväskylän yliopiston Kauppakorkeakoululle ja Keski-Suomen Kauppakamarille sekä yhdistyksen toiminnassa ansioituneille Jari Paavilaisella sekä Mari Pitkäselle ja Hanna Kivirannalle.

Jälkiruoaksi nautittiin karpalo-kinuski -britakakkua, amarettomarinoituja mansikoita ja mansikkakastiketta, minkä jälkeen Appa Music Show laittoi lantiot liikkeelle puoleen yöhön saakka. Tuhkimon tavoin juhlaväki lastattiin vaunuun ja kuljetettiin keskustaan, missä sitkeimmät olivat matkaeväiden voimin jaksaneet juhlia yökerho Londonissa liki aamun sarastukseen.

Kiitos suurenmoisista juhlista Keski-Suomen Ekonomit ry:n hallituksen puolesta.

 - Riitta Sokka, viestintävastaava